Graselova stezka Dobersberg

Graselova banda před hradbami

Délka trasy
46 km

Informace: Naturpark Dobersberg

Ve vesnici Kleinzwettl se před loupeživými bandami chránili obyvatelé opevněním. Ještě dnes bytelné opevnění kostela a podzemní chodby dokazují, kolik úsilí i peněz vkládali sedláci, řemeslníci i domkáři do zajištění svého bezpečí.

Stezka vychází z obce Dobersberg a vede po náhorní plošině do obce Groß-Taxen, poté do Klein-Taxenu, zpět směrem na Illmau a k hranici. Zde lze pozorovat přírodní zajímavosti – stromy pozoruhodně vzrostlé stranou vší civilizace. Cestu do Weissenbachu lemují osady v lesích a u horských pastvin, od obce Kleinmotten vede stezka čistou přírodou, v okolí Ruders nabízí nádherné výhledy. Pokračuje do Wiesmadenu a do Gastern. Zde se můžeme nechat hýčkat místní výbornou kuchyní. Stezka pokračuje do vesničky Kleinzwettl, kde vidíme, jak se lidé dříve chránili před loupeživými bandami – opevněný kostel a podzemní chodba kdysi sloužily jako útočiště a úkryt. Stezka pokračuje přes Immenschlag do Peigartenu a okruh stezky se uzavírá do Dobersbergu. Z Dobersbergu můžeme projít na druhou stranu hranice, do České republiky, kde navazuje další výletní okruh Graselovy stezky ve Slavonicích. Z Dobersbergu vede stezka přes Waldkirchen, Schönfeld a Gehringsmühle, do Čech a dále přes Maříž do Slavonic (21 km).

Stezka je značena v Rakousku standardním bílo – červeným pruhem.

Nejdelší Graselova stezka vede okolím Dobersbergu. Lesními cestami, kolem luk a pastvin, kde se otevírají výhledy do krajiny. Rakouská krajina nabízí, díky jinému historickému vývoji země, odlišnou tvář. Je zabydlená, drobně zemědělsky využívaná.
K tomu NEJ na stezce patří opevněný kostel v Kleinzwettl a místo Škorpióna u Almu.

Dotykem se Vám obrázek zvětší a zobrazí i s popisem.

Prohlédněte si i ostatní stezky.

Slavonice
Nové Syrovice
Karlstein
Vratěnín
Nová Bystřice
Český Rudolec
Dobersberg
Přehled stezek