Novinky v letech 2013-2014

Dub 7, 2015 | Archiv CZ

16.12.2014 BILANCE NÁVŠTĚVNICKÉHO CENTRA – SEZÓNA 2014

Co se povedlo, co připravujeme …

Návštěvnické centrum GS 2014:
provozovna Návštěvnického centra Graselových stezek v novém slavonickém Spolkovém domě – přestěhování do moderního zázemí a s tím rozšíření nabídky služeb – kavárna a občerstvení, stálá expozice Spolkového domu, od dubna do října výstavy, veřejný internet, volná herna pro děti.
Provozní doba rozšířena na celoroční provoz, v průběhu roku tři režimy otevírací doby – mimosezona, před a po sezoně a hlavní sezóna.
Návštěvnost NC významně vzrostla – od ledna do listopadu 2014 – 6688 osob, průměrně 608 návštěvníků za měsíc.
Rozšíření a zkvalitnění sortimentu – místní produkty – kozí, kravské a ovčí čerstvé sýry, med, medovina, konopné produkty, dárkové zboží Fair Trade, konopná kosmetika, nově zaveden prodej suvenýrů – trička, bylinné směsi a oleje, drobné šperky.
NOVINKY – stálá expozice Spolkového domu – sedm panelů interpretuje historii domu, v nabídce byly i prohlídky domu s průvodcem.
V roce 2014 byl kvůli kalamitě omezen provoz Graselovy stezky Slavonice – Maříž.
Oprava Vodní pily Penikov – ve spolupráci s obcí Český Rudolec se nám podařilo zajistit prostředky na opravu z dotace Jihočeského kraje.
Využití nabídky průvodcovských služeb – Vodní pila Penikov, Graselova milá, prohlídky Spolkového domu s průvodcem – stouplo o 242 % !!! na 1100 provedených návštěvníků.
www.grasel.eu (návštěvnost webu: 2011 / 5472, 2012 / 6598, 2013 / 11439 (placená reklama), 2014 / 9852 návštěvníků.
Na sezónu 2015 připravujeme – elektromobilitu v regionu Graselových stezek – půjčovnu elektro – kol a skútrů, spuštění informačního ubytovacího webu města Slavonic.

10.12.2014 I MY VÁS ZVEME NA VÁNOČNÍ NÁKUPY!

Přijďte nás navštívit v předvánočním čase do Spolkového domu …

Přijďte nás navštívit v předvánočním čase do Spolkového domu, kde nabízí své služby Návštěvnické centrum Graselových stezek.

Můžete si zde zakoupit i vánoční dárky, například v podobě našich knižních průvodců – Graselovy stezky a Slavonice- perla renesance, nebo novou historickou knihu Žijící paměti Slavonicka. Nabízíme také dárkové fairtradeové zboží, jako je káva, čokoláda, čaj, nebo kakao, přírodní kosmetiku z řady CANNABIOS.
K dispozici je i občerstvení, v pěkném prostředí si u nás můžete pochutnat na kvalitní kávě, nebo čaji.

Otevřeno máme v pracovní dny, mimo pondělí, od 10:00do 16:00 hodin.

09.12.2014 TESTOVACÍ JÍZDY ELEKTROSKÚTRŮ

Pozdě, ale přece jsme na sklonku letošního roku začali testovat elektroskútry, které v roce 2015 rozšíří nabídku služeb Návštěvnického centra Graselových stezek.

Krajem loupežníka Grázla se budou tiše prohánět elektroskútry

Elektroskútry zapůjčené energetickou společností E.ON zlepší, zejména v hlavní letní turistické sezóně, cestování krajem loupežníka Grázla – regionem Graselových stezek.

„Region Graselových stezek – to je území od Nových Syrovic, kde se Grasel narodil, až po Novou Bystřici, od Českého Rudolce až po rakouský Karlstein. S pomocí elektroskútrů a elektrokol chceme propojit toto území, umožnit návštěvníkům vidět víc, bez nutnosti použít osobní auto”, shrnuje záměr ředitelka organizace Olga Žampová. „ Šetrně a pohodlně tak bude možné cestovat celým územím Graselových stezek, zvýší se tak dostupnost mnohých atraktivních cílů na stezkách, bez zbytečného znečištění spalinami a hlukem“ doplnila Žampová.

Elektromobilita se zároveň stane spolu s úsporami energie tématem vzdělávacích programů nabízených ve Spolkovém domě ve Slavonicích.

„Během zimního testování posbíráme údaje a vyhledáme nejvhodnější trasy, na nich oslovíme partnery. Ti se do elektromobilní sítě přidají, jako dobíjecí stanice, či půjčovny. Vznikne tak elektromobilní region, podobný jaký funguje na Lipně a na Vranovské přehradě, kde společnost E.ON s partnery již podobný projekt realizuje,“ vysvětlil podrobněji testovací pilot a manažer vzdělávacích programů SR, o.p.s. Michal Ruman.

27.06.2014 TECHNICKÁ PAMÁTKA VODNÍ PILA PENIKOV POVÝŠILA NA STÁTNÍ KULTURNÍ PAMÁTKU

aneb jak spolky přispěly k záchraně vzácné pily

O záchranu vodní pily Penikov (na Graselově stezce nad Č. Rudolcem) se významně zasloužil Zkrášlovací spolek Rudolecko a jeho přátelé (v letech 2001 – 2005), o provoz a údržbu pily od roku 2011 společně s obcí pečuje Slavonická renesanční, o.p.s. V listopadu 2014 vstoupí tato unikátní památka mezi Karlštejny a Kokoříny, stane se národní kulturní památkou.

“Vodní pila Penikov – prohlídka a ukázka pořezu” – prohlídka vodní pily, ukázka pořezu a výklad o pile i jejích dávných stavitelích, Vás vtáhne do obdivuhodného světa zaniklých řemesel našich předků. Prohlídku nabízíme od května do října vždy v sobotu ve 15 hodin, v červenci a srpnu i každou středu a neděli ve 15 hod, délka prohlídky 40 minut, pro skupiny do 15-ti osob, vstupné jednotné 40,- Kč, zakoupit si zde můžete i turistickou známku této technické památky.

03.04.2014 GRASELOVY STEZKY LÁKAJÍ K JARNÍM VÝLETŮM!

Kůzlátka, poupátka, a tak dál.

V těchto dnech na stezkách naleznete mnohé jarní jedinečnosti! Na Graselově stezce u Vratěnína, na staré mlýnské cestě podél Dyje rozkétají lány devětsilů a podléžek, v Nových Syrovicích se jemnou zelení probouzí habrová seč. Na slavonické stezce se na farmě Penikov popásají desítky malých kůzlat … no, neváhejte a jděte se na to všechno podívat! Případný průvodcovský doprovod Vám nabídne naše Návštěvnické centrum na tel. 733 325 855.

04.12.2013 SPOLKOVÝ DŮM OTEVŘEN!

Graselovy stezky a služby šetrné turistiky mají nové zázemí

Spolkový dům jsme 23.11. 2013 otevřeli veřejnosti.

28.10.2013 OTEVŘENÍ SPOLKOVÉHO DOMU VE SLAVONICÍCH

vzniká nové zázemí pro Návštěvnické centrum a další služby naší organizace

Ve Spolkovém domě vznikne nové zázemí pro Návštěvnické centrum a další služby Slavonické renesanční, o.p.s. – herna pro děti, zázemí rodičovského centra, zázemí pro evvvo vzdělávací programy, kancelářské zázemí pro spolkovou činnost, veřejný internet a badatelna, které vévodí darovaná “KNIŽNICA ZUZANY KRAJČOVIČOVEJ”.

Srdečně Vás zveme na Slavnostní otevření Spolkového domu ve Slavonicích v sobotu 23. listopadu 2013, v 17 hodin.

05.10.2013 PŘÍSPĚVEK JIHOČESKÉHO KRAJE POMŮŽE OPRAVIT VODNÍ PILU PENIKOV

Vantroky, palečnicové kolo, vozík na klády a další …

Vantroky, palečnicové kolo, vozík na klády a další součástky, jejichž názvy zná nejlépe sekernický mistr pan Kudrna, budeme moci opravit díky příspěvku z dotace Krajského úřadu Jihočeského kraje. Ten jsme v těchto dnech získali a na sezónu 2014 tak zajistíme provoz této jedinečné technické památky.

Děkujeme za finanční podporu, která by nebyla bez spolupráce obce Český Rudolec (majitel vodní pily), Slavonické renesanční, o.p.s. (nájemce a provozovatele vodní pily), průvodkyně paní Hany Langové, restaurátora Milana Hubeňáka a poradců Petra Chadima a Zdeňka Žampy.

18.09.2013 TECHNICKÁ VÝLUKA VODNÍ PILY PENIKOV

Od 21. 9. 2013 omezujeme prohlídky na vodní pile Penikov

Prohlídky technické památky vodní pily Penikov, které zajišťuje Návštěvnické centrum Graselových stezek, musíme od soboty 21.9. 2013 omezit. Pila bude přístupná pouze na objednání a navíc v omezeném rozsahu – vzhledem k poruše na mechanismu – vypadané kolíky na palečnicovém kole, nemůžeme pilu ukazovat v chodu. Omlouváme se, usilovně se snažíme dát vše do pořádku – a to máte: tesař, materiál, finance, rozebrání mechanismu, doprava, když část rozebereme, určitě se objeví i nějaká další, související porucha. Na další sezónu již bude pila v plné kráse a provozu. Děkujeme za pochopení!

27.08.2013 NAVŠTIVTE PŘÍRODNÍ ZAHRADY V MUTIŠOVĚ !

Je ten nejlepší čas na podzimní zahradničení, přijeďte načerpat inspiraci. Akce na víkendy 7. a 14.9.2013.
Občanské sdružení Přírodní zahrada srdečně zve všechny zájemce z řad odborné i laické veřejnosti
na exkurzi
EKOLOGICKÁ ZAHRADNÍ VÝSTAVA „DIE GARTEN TULLN“
v sobotu 7. září 2013
a na kurz
TEORIE A PRAXE PŘÍRODNÍHO ZAHRADNIČENÍ
v sobotu 14. září 2013 v MUTIŠOVĚ.

18.08.2013 NÁVŠTĚVNICKÝM CENTREM GRASELOVÝCH STEZEK PROŠLA 3000 NÁVŠTĚVNICE!

Slavonice žijí turistickou sezónou, zájem návštěvníků nás těší! 2000 jsme propásli, 3000 jsme oslavili.

2999 paní Hanka a 3000 paní Julie, nebo naopak. Přes práh Návštěvnického centra Graselových stezek ve Slavonicích vstoupily společně, cílová kamera vyhodnotila obě dvě, po zásluze, jako jubilanky sezóny 2013.

Společné foto před Návštěvnickýcm centrem, darované publikace, příjemná ranní chvilka v letních Slavonicích.

Těšíme se i na Vaši návštěvu!

11.08.2013 SLAVNOST V MAŘÍŽSKÉM PARKU

20.8. 2013 na svátek Bernarda

Mařížský park, o.s. a restaurace Oáza v Maříži pořádají

20.8. 2013 na svátek Bernarda v 15:09:07 – datum a čas symbolizují malý český pivovar Bernard

http://www.bernard.cz/cs/pribeh/pivovar.shtml

Program bude pokračovat v Mařížském parku v 16:30:
– označíme stromy cedulkami s informací o dárcích, kteří přispěli k péči o tuto cennou dominantu
– odstraněním zbytků železné opony – ostnatý drát na modřínech v aleji bude použit pro výtvarný objekt
– připijeme pivem Bernard stromům při instalace lavičky vytvořené z modřínu, který padl při poslední bouřce

Od 19:00 se pak sejdeme v restauraci se všemi Bernardy a bernardýny, kde budou pivní speciality a “Bernardýni”. PIVO SE BUDE ČEPOVAT ZA 10,-KČ !
A k tomu všemu bude hrát Slavonický pivní band od 20:00.

Pokud budete potřebovat zajistit odvoz na tuto akci, tak mi napište e-mailem nebo zavolejte na telefon 775 930 757.

Těšíme se na viděnou na odpočinkové letní akci (not work), kterou pro Vás připravujeme ve spolupráci s restaurací Maříž.

03.08.2013 V LESÍCH V OKOLÍ SLAVONIC NENÍ BEZPEČNO!

Vitr po sobě zanechal polomy

Bouřka a silný vítr, který se přehnal okolím Slavonic, po sobě v lesích zanechal nebezpečné polomy. Odbor životního prostředí vydal rozhodnutí o zákazu vstupu do lesa.

GRASELOVY STEZKY, podle našeho pátrání v katastrálních mapách, nebezpečnými oblastmi nevedou.

Nebezpečné oblasti by měly být v terénu označené. Buďte opatrní!

02.08.2013 PROHLÍDKY S MÍSTNÍM PRŮVODCEM LÁKAJÍ NÁVŠTĚVNÍKY

prohlídky města Slavonice, vodní lipy Penikov, vycházka s průvodcem ze Slavonic do Maříže

“Každá prohlídka je jiná, podle toho, jak reagují návštěvníci: na co se ptají, co k mému výkladu doplňují. Mám radost, když je prohlídka srdečným rozhovorem ” sděluje své dojmy z průvodcování jedna z místních průvodkyň ve Slavonicích. “Mým cílem není návštěvníka zavalit množstvím údajů a dat, ale dobře interpretovat místní jedinečnosti. Zájem vždy vzbudí osobní postřehy” doplňuje průvodkyně.
Pravidelné prohlídky města “SLAVONICEMI s GRASELOVOU MILKOU” nabízídneme o prázdninách denně (kromě pondělí) ve 14 hodin Od Návštěvnického centra Graselových stezek, dolní nám. Míru 451, každé pondělí doprovázíme návštěvníky “PO GRASELOVÉ STEZCE ZE Slavonic do Maříže (sraz vždy v pondělí v 9 hodin od Návštěvnického centra). Ve středy, soboty a neděle vždy v 15 hodin nabízíme prohlídky technické památky vodní pily PENIKOV.

20.07.2013 SLAVONICE ŽIJÍ LETNÍM FESTIVALEM

17. ročník SLAVNOSTI TROJMEZÍ 2013 – navštivte festival pro celou rodinu!

Ve dnech úterý 30.7. – neděle 4.8. se ve Slavonicích koná letní festival Slavnosti Trojmezí 2013. Na programu jsou divadla, koncerty, čtení i dílny pro děti. Přijeďte si užít malebné renesanční město a kvalitní kulturní program. Těšíme se na setkání s Vámi! více info na webu pořadatele SRS, občanské sdružení www.slavonice.cz.

09.07.2013 TIPY NA VÝLETY – ROZHLEDNA!

Nechceme se tvářit, že Graselovy stezky jsou jediným lákadlem v našem kraji, aneb …

Aneb, kam jinam než na Graselovy stezky se můžete ještě vypravit?
Okolí Slavonic a Česká Kanada vůbec nabízí řadu možností pro výlety. Jednou z novinek je ROZHLEDNA U JAKUBA na Havlově vrchu u Valtínova. Otevřena je denně mimo pondělí, vstupné lidové 40,- Kč dospělý a ty panoramata!
Více na webu rozhledny.

05.07.2013 II.HRANIČNÍ FESTIVAL – POŘÁDÁ OBČANSKÉ SDRUŽENÍ MAŘÍŽSKÝ PARK

ve dnech 5. – 6.7. 2013

První prázdninové dny nabízejí ve Slavonicích řadu různého společenského vyžití! jednou z nabídek je i 2. ročník Hraničního festivalu, který se odehrává V a je převážně O Mařížském parku. Pořadatelem je stejnojmenné občansé sdružení.

29.06.2013 TŘETÍ SEZÓNA NÁVŠTĚVNICKÉHO CENTRA GRASELOVÝCH STEZEK ZAHÁJENA.

Vítejte o prázdninách 2013!

V sobotu 29.6. 2013 jsme zahájili třetí sezónu Návštěvnického centra Graselových stezek ve Slavonicích.
Těšíme se na Vaši návštěvu.

23.06.2013 GRÁZLFEST 2013

Zveme Vás na 2. ročník letního festivalu, ve dnech 4.7. – 7.7. !!!

Grázlfest 2013
4. – 7. července

Festival k otevření jubilejní 10 sezóny na Graselových stezkách – Nová Bystřice, Slavonice, Vratěnín, Nové Syrovice.

Čtvrtek

4 .7. Slavonice, Návštěvnické centrum Graselových stezek, nám Míru 451

17 hodin – HLEDAČKY- vycházky po městě s příběhem

Pátek

5.7. Nové Syrovice, víceúčelové hřiště

9 hodin – O Grázlův pohár – 6. ročník turnaje v nohejbale trojic

5. 7. Slavonice, náměstí Míru

17 hodin – Jen tak tak – koncert folkové skupiny

5.7. Nová Bystřice, Kulturní dům Koruna, Mírové nám. 54
19 hodin – Muž sedmi sester- divadelní představení

Sobota

6.7. Vratěnín rybník

14 hodin – posezení u Vratěnínského rybníka

6.7. Penikov u Českého Rudolce

14 – 18 hodin – Den otevřených dveří na Penikově

6.7. Slavonice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
19 hodin – varhanní koncert Vivat varhany

6.7. Láz u Nových Syrovic

14 hodin – hasičské závody

20 hodin – pouťová zábava

Neděle

7.7. Nové Syrovice

10 hodin – soutěž vozatajů (koňská spřežení)- plnokrevníci a chladnokrevníci

15 hodin – kulturní program na hřišti

7.7. Slavonice, náměstí Míru

17 hodin – Velká dačická dechovka

7.7. Slavonice, Návštěvnické centrum Graselových stezek

17 hodin – šláftruňk na rozloučenou, ochutnávky místních potravin

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ zde.

13.05.2013 VÝLET PO GRASELOVĚ STEZCE VE VRATĚNÍNĚ, V SOBOTU 25.5. 2013

Objevte s námi starou mlynářskou stezku podél Dyje, oslavte s námi 10 narozeniny Graseloých stezek
Vydejte se s námi na společný výlet po Vratěnínské Graselově stezce. Projdeme se po starobylé mlynářské stezce podél Dyje, která se klikatí pod skálou přírodní rezervace Bílý kříž. Sraz je v sobotu 25.5. v 10 hodin na náměstí ve Slavonicích, odkud se auty převezeme do Vratěnína. Zde nás čeká cca 10 km středně náročné trasy po stezce. Pokud nám bude přát počasí, posedíme u ohně na kterém si připravíme opečené dobroty – uzeniny, zeleninu, pečivo, atp. co si každý donese.
Výletem si připomeneme letošní 10 jubileum projektu Graselových stezek (akce je podpořena z grantu KÚ Jč Kraje).

Svou účast nám, prosím, ohlaste na mobil Návštěvnického centra Graselových stezek 733 325 855, nebo mailem na info@grasel.eu.

Těšíme se na společný výlet!

29.04.2013 FÉROVÁ SNÍDANĚ VE SLAVONICÍCH, V SOBOTU 11.5. V 9 HODIN NA NÁMĚSTÍ

Chutně a prospěšně posnídáme pod rozkvetlou sakurou, zveme Vás!

Princip Férové snídaně je jednoduchý – uvařte, napečte, nasmažte, kupte, namažte cokoli fairtradového nebomístního, dejte to do košíku, vyzvedněte manžela, děti, kamarády a společně posnídejte na veřejném místě.

Posnídejte s námi i letos ve Slavonicích na náměstí. 11.5. v 9 hodin zde na Vás bude čekat ochutnávka místních produktů, pro děti je připravena eko-dílna v prostorách Návštěvnického centra Graselových stezek. Přijměte pozvání na jarní snídani!
Více o celosvětovém projektu FÉROVÁ SNÍDANĚ zde.

09.04.2013 NORSKOU CHŮZÍ PO ČESKÉ KANADĚ (I GRASELOVÝCH STEZKÁCH)

27. – 28. dubna 2013, Slavonice Mistrovství Jihočeského kraje v Nordic Walking

4. ročník celorepublikové Nordic-Walking Tour 2013 se uskuteční 27. – 28. dubna 2013 ve Slavonicích. Připraveny budou trasy pro
muže, ženy i juniory, instruktorská vycházka.
Start na slavonickém náměstí v sobotu 27. 4. od 10:00 hodin. Trasa modrá – mistrovská, červená – pohodová, žlutá – pohádkově rodinná.
kontakt: befuc@centrum.cz
Další iínformace na webu pořadatele Volby pro Slavonice www.slavonice-vps.info.

02.04.2013 DEN ZEMĚ – VÝUKOVÝ PROGRAM VODA NA GRASELOVĚ STEZCE VE SLAVONICÍCH

Voda, zázrak za humny. Vzdělávací program odhaluje tajemství vody, jako zdroje síly a života.

Den Země 2013 ve znamení vody – u příležitosti DNE ZEMĚ a mezinárodního roku vodní spolupráce OSN, nabízíme v týdnu 22. – 26.4. 2013, na Graselově stezce ve Slavonicích, rozšířený vzdělávací program Voda – zázrak za humny.

K dispozici jsou samozřejmě i další z nabídky vzdělávacích programů Slavonické renesanční, o.p.s..

01.03.2013 TURISTICKÁ SEZÓNA 2013 JE ZA DVEŘMI

představujeme novou knížku pro návštěvníky Graselových stezek

Zábavný způsob interpretace místního dědictví – tak zvaný QUESTING * – česky HLEDAČKY, jsou veršované příběhy, které Vás provedou místy na kterých hledáte, luštíte odpovědi na otázky a plníte úkoly. V našich dvou HLEDAČKÁCH na Graselově stezce ve Slavonicéch, tak poznáte krajinu, město Slavonice, místní historii, umění a kulturu. Vaše pátrání bude na konci hledačky odměněno.

V nové útlé knížce představujeme dvě HLEDAČKY:
Jak Grázl vyloupil městskou pokladnu – Vás provede městem Slavonice, místy, kudy mohl prchat Grasel se svou bandou pravděpodobně v roce 1814, kdy vyloupil městskou pokladnu. Vaše procházka může trvat 1 hodinu. Trasa je dlouhá 1,5 km a vede historickým centrem města.
Město a lidé – druhá HLEDAČKA Vás seznámí s významnými slavonickými místy a událostmi, které se k nim váží. Z historického centra města vás vyvede k mnoha zajímavostem za hradbami. Vaše vycházka potrvá asi 1,5 hodiny, dlouhá bude 2,3 kilometry.

* QUESTING -neboli cesta za poznáním. Již více než 150 let ji hrají děti i dospělí ve Skotsku a Anglii, kde je známá jako letterboxing. 
V zámoří se stala populární díky partě nadšenců z amerického Vermontu coby questing. Questing se v posledních letech dostává i do České republiky – po Štramberku, Brnu, Veselí nad Moravou, přichází i na Graselovy stezky, do Slavonic.

18.01.2013 NOVÉ STROMOŘADÍ NA GRASELOVĚ STEZCE

představujeme novou knížku pro návštěvníky Graselových stezek

Na podzim 2012, jsme vysázeli první stromy na Graselově stezce ze Slavonic do Maříže.
Péče o kulturní krajinu je jedním z cílů všeho našeho snažení pod hlavičkou “Graselových stezek”. Na podzim roku 2012, jsme vysázeli první část stromořadí na Graselově stezce ze Slavonic do Maříže (ta je vyznačena od roku 2009, vede ZADEM – od slavonického vlakového nádraží, kolem staré celnice, vpravo přez pole na kopec a z něj březovou alejí za Maříž, na konec mařížského parku).

Výsadbou stromů a obnovením zaniklé cesty do Maříže, se snažíme zprůchodnit krajinu, která dodnes nese stopy hrubého zacházení v desetiletích minulého století. Šíré lány a planiny polí u nás, ostře kontrastují s malými políčky, s členitou krajinou, protkanou cestami a mezemi o pár metrů dál, v Rakousku.

Tvář krajiny se nikdy nevrátí do původního stavu, ale pokud je i malá možnost, napravit jí alespoň kousek, snažíme se k nápravě přispět. Snad se dočkáme procházky ve stínu bříz, dubů a javorů, které jsme na podzim vysázeli a snad i tu švestičku, či třešničku si na stezce utrhneme.

01.01.2013 HUDEBNÍ LAHŮDKA – KONCERT

Slavonice, 6.2.2013

Osobnosti smyčcového kvarteta a zároveň i místních chalupáři se ve Slavonicích těší dlouhodobé přízni posluchačů. Koncerty ve Fárově domě a letní koncerty před Panským domem (a kavárnou VIVI), jsou vzácnými okamžiky, kdy souzní umělecké směry – klasická hudba, špičková interpretace a architektonická krása města Slavonice.

koncert Schulhoff Quartett se koná ve středu 6. února v 18 hodin v sále Městského muzea ve Slavonicích. 

 

 

 

 

 

 

Co by Vás mohlo ještě zajímat.