Land Art – Nepamětní tabule

Srp 14, 2010

Nepamätná tabuľa J. G. Grasela

Autori: Mario Chromý a Helena Hanoldová

Nepamätná tabuľa Johana Georga Grasela, ktorú sme vytvorili spolu s mojou priateľkou Helenou, bude natrvalo osadená do krajiny v okolí obce Nové Syrovice a bude tak pripomínať veľkého rakúskeho zbojníka, respektíve veľkého českého zlodeja a vraha.
S týmto rozporom sme museli pracovať hneď od počiatku a pochopiteľne téma pomníku či pamätnej dosky bola vopred vylúčená. Ale pretože sme sa priamo s osobnosťou J. G. Grasela chceli zaoberať aj naďalej, dostali sme sa postupne okľukou až na začiatok, k pomníkom.
Vytvorili sme teda pamätnú tabuľu, ktorá však na prvý pohľad vyzerá skôr ako klasická lesná informačná tabuľa (mierne predimenzovaná v rozmeroch, pretože správny pomník má byť monumentálny) a zároveň posprejovaná a doškrabaná od vandalov (grázlov).
V prvom obrazovom pláne sa dá čítať zkrátená Graselova obhajoba, ktorú predniesol pred súdom vo Viedni, než ho popravili. Je to sice hŕstka lacných výhovoriek, ale vo svojej podstate pravdivých a platných pre každú dobu.
V druhom pláne je možné v detaile nachádzať vyškrabané kresbičky ilustrujúce jeho činy a rôzne iné odkazy, podobne ako na stenách verejných záchodov apod.
Streetartová forma je tu zvolená zámerne, k expresívnej povahe osobnosti J. G. Grasela a zároveň tak smeruje k rýchlejšiemu fyzickému zániku – verejný priestor sa totiž dokáže úžasne rýchlo meniť a s ďaľšími „umeleckými“ zásahmi sa priamo počíta. Takže za pár rokov už asi nikto nebude vedieť, čo bolo na tejto tabuli pôvodne napísané.

Co by Vás mohlo ještě zajímat.